آیا جلسات بیزینس کوچینگ تعاملی است؟

دسته‌بندی نشده | No comments

آیا جلسات بیزینس کوچینگ تعاملی است؟

آیا جلسات بیزینس کوچینگ تعاملی است؟

برای پاسخ به این سؤال، ابتدا باید تعریف دقیقی از بیزینس کوچینگ داشته باشیم.

 • فرآیندی که در آن، بر اساس رابطه شکل‌گرفته بین کوچ و مراجعه‌کننده حرکت یا اقدامی توسط مراجعه‌کننده شکل می‌گیرد. این حرکت می‌تواند در جهت افزایش خلاقیت، حل مسئله و توانایی‌های مراجعه‌کننده باشد.
 • پروسه‌ای که با تسهیلگری، توانایی مراجعه‌کننده بیشتر شده و با افزایش توانایی اهداف و علایق او در دسترس خواهند بود.
 • مشارکتِ کوچ (ره یار) و مراجعه‌کننده (ره‌جو) در یک فرآیند با تمرکز بر راه‌حل، که در آن ره یار، با روشی مبتنی بر نتیجه به هدفِ ره‌جو: بهره‌وری در کار، زیستِ بهتر و رشد شخصی و توانایی یادگیری خودمحور جهت حل مشکلات در آینده دست پیدا می‌کند.

احتمال دارد شما هم مثل بسیاری از افراد در ذهن خود با این مسئله روبرو شوید که فرآیندهای این‌چنینی شاید کار یک مشاور باشد. برای پاسخ به این سؤال تفاوت کوچ مشاور و منتور را توضیح می‌دهیم.

تفاوت کوچ و مشاور

در سال 2017 سازمان بین‌المللی کوچینگ در پرسشنامه‌ای از مراجعین خود خواست؛ که تفاوت بین مشاوره درمانی و کوچینگ را بیان کنند. نکته جالب آن‌که 70 درصد افراد نتوانسته بودند تفاوت میان کوچینگ و مشاوره را درست تشخیص دهند و همه آن‌ها مشاوره را با کوچینگ اشتباه گرفته بودند.

برای پاسخ به این سؤال دوستی فرضی به نام سعید را برای خود مجسم می‌کنیم و از او می‌خواهیم برای حل مشکل پیدا کردن شغل ایده‌آل به پیش مشاور، منتور و کوچ برود و تفاوت پاسخ آن‌ها را برای ما بازگو کند.

سعید ابتدا به پیش مشاور می‌رود و طبق نظریات مشاور به ما گزارش می‌دهد

 • مشاور از گذشته من و علایق شخصی من سؤال کرد
 • مشاور از من تست خودشناسی گرفت
 • مشاور بر اساس علاقه‌مندی و مسائل شخصیتی به من کار پیشنهاد کرد

پس مشاور با تأکید برگذشته شخص و با ارائه استراتژی تلاش می‌کند مشکلات مراجعه‌کننده را حل نماید. مشاور با ارائه یک الگو به مراجعه‌کننده می‌خواهد وی را به فرد ایده‌آلی که در ذهن خود دارد نزدیک کند. مشاور همانند یک آشنا به یک‌راه است که برای رفتن به مسیری تنها آدرس را به ما می‌دهد. او تجربه مسیر را ندارد. و فقط به ما نقشه مسیر را می‌دهد

سعید بعد از مشاور به‌پیش یک منتور می‌رود و از او می‌خواهد که برای شغل ایده‌آل به وی کمک کند. او جلسه با منتور را این‌گونه گزارش می‌دهد

 • او از بازار و اوضاع کسب‌وکار گفت
 • او از نیاز به توانایی‌های مختلف فردی و اجتماعی برای حضور در بازار کار گفت
 • او از صبر خود در بازار کار برای موفقیت و تجربه‌های شخصی و مشکلات در بازار کار گفت
 • او مرا از خطرات کسب‌وکار امروز و آینده بازار آگاه کرد

همان‌گونه که مشاهده می‌شود منتور شخصی صاحب‌تجربه، یک راهنما و شخصی خردمند است. منتور برعکس مشاور سؤال نمی‌پرسد بلکه این مراجعه‌کننده است که برای رشد خود از منتور سؤال بپرسد. منتور سعی می‌کند تجربیات خود را در اختیار مخاطب خود قرار دهد. منتور آگاه به حال و آینده است. منتور پاسخ‌های زیادی برای مراجعه‌کننده خود دارد. منتور حکم کسی را دارد که مسیری را رفته است و حال منتظر ماست. او به ما مسیر و مخاطرات راه را گوشزد می‌کند.

کوچ

حال سعید پس از مراجعه به مشاور و منتور به یک کوچ مراجعه می‌کند و گزارش خود را ارائه می‌دهد.

 • کوچ از من خواست اهداف خود را بنویسم
 • علاقه من به چه کاری می‌باشد
 • چه پیشنهادی برای حضور در این بازار کار دارم
 • چه ترسی از آینده دارم
 • برای رفع ترس باید چه کاری انجام دهم
 • انگیزه من از انتخاب کار پیشنهادی خود چیست

همان‌گونه که دیده می‌شود کوچ سعی می‌کند با پرسش‌گری به سعید کمک کند تا برای آینده خود برنامه‌ریزی نماید. کوچ سعید را در مسیری که باید طی نماید همراهی خواهد کرد. کوچ برعکس منتور تجربه‌ای در انتخاب سعید ندارد. اما سعی می‌کند با همراهی او راه او را روشن کند. کوچ برعکس مشاور جواب سؤالات را ندارد و به سعید کمک می‌کند تا خود او پاسخ سؤالات را در درون خود پیدا کند. کوچ همانند فردی است که در مسیر ما را همراهی می‌کند او رانندگی نخواهد کرد. اما همیشه حواسش به ما و جاده خواهد بود.

کوچینگ چیست؟

کوچینگ یک رابطه تعاملی است بین شما و کوچ‌تون. شما با کوچ خودتان در زمان‌های مشخص (معمولاً هفته‌ای یک ساعت) به‌صورت منظم گفتگو می‌کنید

این گفتگو چند تا ویژگی دارد:

1 – معمولاً شما بیشتر صحبت می‌کنید و کوچ شما بیشتر می‌شنود.

2 – کوچ شما بر اساس چیزهایی که از شما می‌شنوه، سؤال می‌پرسد.

3 – کوچ شما پیشنهادی به شما نمی‌کند، مگر با اجازه خودتان.

4 – کوچ شما، شما رو قضاوت نمی‌کند (یا اگر قضاوت کند، اشتباه کرده است) بنابراین با خیال راحت تمام چیزهایی که تو ذهنتان هست را با کوچ خودتان در میان می‌گذارید.

5 – لازمه بین شما و کوچ تون اعتماد وجود داشته باشد یا اینکه شما کسی را به‌عنوان کوچ انتخاب کنید که به او اعتماد دارید. در بستری از اعتماد است که یک گفتگوی سازنده شکل می‌گیرد.

6 – این شما هستید که راه‌حل رو پیدا می‌کنید و راه‌حل هرکسی مخصوص خودش است.

با توجه به موارد ذکرشده، جلسات بیزینس کوچینگ، تعاملی است؟ بلی

پس‌ازاین که مالک کسب‌وکار مشخص کرد که تمایل دارد بیزینس خود را از وضعیت فعلی به چه وضعیتی در آینده برساند، بیزینس کوچ به او در تعیین استراتژی و اولویت‌بندی اهداف و استراتژی‌های لازم برای پیش بردن کسب‌وکار به‌سوی اهداف، کمک می‌کند. بیزینس کوچ به‌صورت منظم، هفتگی یا ماهیانه، با مالک کسب‌وکار ملاقات می‌کند تا به او در حفظ تعهداتی که در جلسات قبلی کوچینگ تعیین‌شده‌اند، کمک کند.

یکی از اجزای حیاتی بیزینس کوچینگ، مسئولیت‌پذیری است. شما هرگز یک مربی فوتبال را نخواهید دید که برای تیم خود، دور زمین فوتبال بدود. دقیقاً همین مسئله درباره بیزینس کوچ نیز صادق است و این یعنی تعامل. بیزینس کوچ‌ها، مشاور کسب‌وکار نیستند؛ آن‌ها کارهای شمارا در کسب‌وکارتان انجام نمی‌دهند، بلکه در کنار شما حضور دارند تا شمارا روی نتیجه نهایی متمرکز نگه‌دارند و به شما یادآوری کنند که چرا رسیدن به نتیجه مهم است. آن‌ها به شما انگیزه می‌دهند تا به تعهدات خود پایبند بمانید و در زمان لازم آینه‌ای در برابر شما می‌گیرند تا نقاط ضعف شخصی و کسب‌وکارتان را منعکس کنند و به شما نشان دهند.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>