با کیفیت ترین پروژه های معماری و طراحی نمای ساختمان با بهترین امکانات

دسته‌بندی نشده | No comments

معماری ایران می تواند موضوع بسیار طولانی برای پرداختن باشد. بنابراین ، ما سعی می کنیم در اینجا نگاهی سریع به جنبه های اصلی آن داشته باشیم. با سابقه هزاران ساله ، معماری ایرانی به صورت انواع مختلفی از کلبه های دهقانان . چایخانه ها و غرفه های باغ گرفته تا زیباترین و باشکوه ترین سازه های جهان دیده شده است.

پیشینه معماری ایران

معماری ایرانی

پل خواجو ، اصفهان

مواد موجود اشکال عمده را دیکته می کند. از زمان باستان ، ایرانیان گلهای قالب اولیه را تا آنجا که ممکن است. جامد فشرده می کنند و اجازه می دهند زمین های پلاستیکی سنگین ، ملات گچ مقاوم ، آجرها ، سنگها و غیره خشک شوند. آنها توده های بزرگ و کاملاً مشخصی را تشکیل داده اند که سطح دشت و گسترده آنها تزئینات را تزئین می کند.

حتی پس از بیش از 3000 سال ، عناصر طراحی خاصی از معماری ایران پابرجا ماند. این عناصر متشکل از پورتالی با طاق نمایی است که درون یک فرورفتگی قرار دارد . ستونهایی با سرستونهای براکت ، ایوان ستونی یا تالار ، گنبدی در چهار طاقی ، یک طاق بیضی شکل بزرگ در ورودی ، حیاط چهار ایوان ، برجهای اولیه که به طرف آسمان بالا می روند . یک حیاط داخلی و استخر ، یک ورودی زاویه دار و تزئینات گسترده.

علاوه بر تأثیر آب و هوا ، مواد موجود ، اهداف مذهبی و فرهنگ های پیرامونی ، مراجعین نیز نقش تعیین کننده ای در توسعه معماری داشتند.

خود منظره ، کوههای عظیم پوشیده از برف ، دره هایی به وسعت استانها و دشتهای درخشان گسترده نیاز به ساخت و سازهایی دارد که از نظر عظمت تصور و اجرا شوند. کوه ها از نظر جسمی و نمادین منبع الهام در معماری ایران بودند.

از زمان زرتشتیان ، زیبا با نور همراه بود. در هنر ایران ، به دنبال سبکی و شفافیت است و برعکس ، از مبهم و گیج جلوگیری می شود.

زیبایی برای ایرانیان باستان ، مانند سایر تمدن های باستانی ، از ویژگی های الهی بود.

توسعه معماری ایرانی

معماری ایلامی

معبد چغا زنبیل ، معماری ایلامی

دهکده های کشاورزی با قدمت 8000-6000 قبل از میلاد افشا شده اند و به عنوان پیشینیان ضروری معماری ایرانی شناخته می شوند. از هزاره پنجم ، در تپه های تاریخی سیالک ، کلبه هایی ساخته شد. در مرحله بعدی ، آجر و ملات گل و اتاق های نقاشی شده ظاهر شد. از موزاییک های مخروطی و آجرهای رنگی و لعابدار بعداً در زیگورات های عظیم استفاده شد.

معماری ایلامی عموماً از آجرهای نسوز بوده و از آجرهای قرمز برای خاشق استفاده می شده است. چند قرن قبل از مادها ، در شمال غربی ، شهرهای سنگی مضاعف ، حتی سه تخته. بناهای بسیار ضخیم و بسیار مرتفع بنظر می رسد. که سازه هایی چوبی ، مربعی شکل ، برج مانند بوده و دارای ستونهایی باشد که ممکن است به صورت تنه درختان باشد.

معماری هخامنشی

تخت جمشید ، معماری هخامنشی

معماری هخامنشی اقتباس و تلفیق کهن الگوهای ماد ، آشوری ، ایلامی ، مصری ، ایونیایی و اورارتویی بود.

آنچه معماری هخامنشی را از هر یک از سبک های تشکیل دهنده آن متمایز می کند . سبک عجیب ترکیب آنها با ذائقه و معانی محلی است.

اگرچه ستونهایی در تمدنهای مختلف باستان ساخته شده است . اما ستونهایی که تحت هخامنشی ساخته شده اند با ظرافت ترین ساخته شده به عنوان عناصر باریک ساخته شده اند. خیلی بلند بودند. آنها با فاصله نسبتاً زیاد از یکدیگر ساخته شده اند. این به چیزی جز محاسبات دقیق نیاز نداشت.

ستون ها ، نقوش برجسته ، کتیبه ها ، زیگورات ها ، تراس ها ، برج های سنگی ، پایه های سنگی ، پله ها ، زیراندازها و … نمونه های کهن معماری اولیه هخامنشی بودند.

بسیاری از عناصر دیگر را می توان در این دوره با الهام از خارج ایران یافت ، اما عناصر و طرح های تازه ترکیب شده به روشی ظریف تر ایجاد شده اند.

معماری سلوکی

در دوران سلوکیان ، طراحی های هلنیستی در معماری ایرانی غالب شد ، اما هرگز کاملاً جذب نشدند. در مناطقی با غلظت یونانی ها و مقدونی ها ، شهرها طبق نقشه های هندسی یونان ترسیم می شدند ، معابد بر اساس مدل های یونانی ساخته می شدند و از عناصر مشخصه طرح یونانی برای تزئین استفاده می شد.

جهت انجام پروژه معماری میتوانید سایت کلوپ معماری را دنبال کنید و یا روی این لینک کلیک کنید.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>