جاوا چیست؟ تعریف، معنی و ویژگی های بسترهای نرم افزاری جاوا

دسته‌بندی نشده | No comments

جاوا یک زبان برنامه نویسی هدفمند و شی گرا است که برای داشتن وابستگی های پیاده سازی کمتر طراحی شده است. این یک بستر محاسباتی برای توسعه برنامه است. بنابراین جاوا سریع، ایمن و قابل اعتماد است. به طور گسترده ای برای توسعه برنامه های جاوا در لپ تاپ ها، مراکز داده، کنسول های بازی، ابر رایانه های علمی، تلفن های همراه و غیره استفاده می شود.

پلتفرم جاوا چیست؟

Java Platform مجموعه ای از برنامه ها است که به برنامه نویسان برای توسعه و اجرای کارآمد برنامه های برنامه نویسی جاوا کمک می کند. این شامل یک موتور اجرا، یک کامپایلر و مجموعه ای از کتابخانه ها در آن است. مجموعه ای از نرم افزارها و مشخصات رایانه ای است. جیمز گاسلینگ پلت فرم جاوا را در سان مایکروسیستم توسعه داد و بعداً شرکت اوراکل آن را خریداری کرد.

جاوا به چه معناست؟

جاوا یک زبان چند پلتفرمی، شی گرا و شبکه محور است. این یکی از پرکاربردترین زبان برنامه نویسی است. جاوا به عنوان یک پلت فرم محاسباتی نیز استفاده می شود.

این زبان به عنوان یکی از زبان های برنامه نویسی سریع، مطمئن و قابل اعتماد در نظر گرفته می شود که توسط بیشتر سازمان ها برای ساختن پروژه هایشان ترجیح داده می شود.

کاربردهای جاوا

در اینجا برخی از کاربردهای مهم جاوا وجود دارد:

·      طراحی اپلیکیشن اندروید

·      به شما کمک می کند تا نرم افزار Enterprise را ایجاد کنید

·      طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی جاوا موبایل

·      برنامه های محاسبات علمی

·      برای تجزیه و تحلیل داده های بزرگ استفاده کنید

·      برنامه نویسی جاوا از دستگاه های سخت افزاری

·      برای فناوری های سمت سرور مانند Apache ، JBoss ، GlassFish و غیره استفاده می شود.

تاریخچه زبان برنامه نویسی جاوا

در اینجا نشانه های مهم از تاریخ زبان جاوا وجود دارد:

زبان جاوا در ابتدا OAK نامیده می شد.

جاوا در اصل برای کار با دستگاه های قابل حمل و جعبه های تنظیم بالا ساخته شده است.

در سال 1995 ، سان نام خود را به “جاوا” تغییر داد و برای استفاده از تجارت در حال توسعه www (شبکه جهانی وب) زبان را تغییر داد.

بعداً در سال 2009 شرکت اوراکل Sun Microsystems را به دست آورد و مالکیت سه دارایی اصلی نرم افزار Sun: Java ، MySQL و Solaris را در اختیار گرفت.

ویژگی های جاوا

در اینجا برخی از ویژگی های مهم جاوا وجود دارد:

1.    این یکی از آسانترین زبانه ای برنامه نویسی برای یادگیری است.

2.    کد را یک بار بنویسید و تقریباً در هر سیستم عامل محاسباتی اجرا کنید.

3.    جاوا مستقل از سیستم عامل است. برخی از برنامه های توسعه یافته در یک ماشین را می توان در دستگاه دیگری اجرا کرد.

4.    این برای ساخت برنامه های شی گرا طراحی شده است.

5.    این یک زبان چند رشته ای با مدیریت خودکار حافظه است.

6.    برای محیط پراکنده اینترنت ایجاد شده است.

7.    محاسبات توزیع شده را به عنوان شبکه محور خود تسهیل می کند.

مولفه های زبان برنامه نویسی جاوا

یک برنامه نویس جاوا برنامه ای را به زبان قابل خواندن توسط انسان بنام Source Code می نویسد. بنابراین CPU یا تراشه ها هرگز کد منبع نوشته شده به هیچ زبان برنامه نویسی را نمی فهمند.

این رایانه ها یا تراشه ها فقط یک چیز را می فهمند که به آن زبان یا کد ماشین می گویند. این کدهای دستگاه در سطح CPU اجرا می شوند. بنابراین این می تواند کدهای مختلف ماشین برای مدل های دیگر CPU باشد.

با این حال شما باید نگران کد ماشین باشید زیرا برنامه نویسی همه در مورد کد منبع است. دستگاه این کد منبع را می فهمد و آن ها را به کد قابل فهم ماشین که یک کد اجرایی است ترجمه می کند.

همه این ویژگی ها در داخل 3 مولفه زیر پلت فرم جاوا اتفاق می افتد:

کیت توسعه جاوا (JDK)

JDK یک محیط توسعه نرم افزار است که برای ساخت اپلت و برنامه های جاوا مورد استفاده قرار می گیرد. فرم کامل JDK کیت توسعه جاوا است. توسعه دهندگان جاوا می توانند از آن در ویندوز ، macOS ، Solaris و Linux استفاده کنند. JDK به آنها کمک می کند تا برنامه های جاوا را کدگذاری و اجرا کنند. امکان نصب بیش از یک نسخه JDK روی همان رایانه وجود دارد.

چرا باید از JDK استفاده کرد؟

در اینجا دلایل اصلی استفاده از JDK ذکر شده است:

·      JDK شامل ابزارهای مورد نیاز برای نوشتن برنامه های جاوا و JRE برای اجرای آنها است.

·      این شامل یک کامپایلر ، راه انداز برنامه جاوا ، Appletviewer و غیره است.

·      کامپایلر کدهای نوشته شده در جاوا را به کد بایت تبدیل می کند.

·      راه انداز برنامه جاوا JRE را باز می کند ، کلاس لازم را بارگیری می کند و روش اصلی آن را اجرا می کند.

جاوا ماشین مجازی (JVM):

Java Virtual Machine (JVM) موتوری است که برای اجرای کد Java یا برنامه های کاربردی یک محیط زمان اجرا را فراهم می کند. این کد بایت جاوا را به زبان ماشین تبدیل می کند. JVM بخشی از Java Run Environment (JRE) است. در سایر زبان های برنامه نویسی، کامپایلر کد ماشین را برای سیستم خاصی تولید می کند. با این حال کامپایلر جاوا کدی را برای یک ماشین مجازی تولید می کند که به ماشین مجازی جاوا معروف است.

چرا JVM؟

در اینجا دلایل مهم استفاده از JVM ذکر شده است:

1.    JVM روشی مستقل از سیستم عامل را برای اجرای کد منبع جاوا فراهم می کند.

2.    این کتابخانه، ابزار و چارچوب بی شماری دارد.

3.    هنگامی که یک برنامه جاوا را اجرا کردید می توانید بر روی هر سیستم عامل اجرا کنید و در وقت خود صرفه جویی کنید.

4.    JVM با کامپایلر JIT (در زمان مناسب) ارائه می شود که کد منبع جاوا را به زبان ماشین سطح پایین تبدیل می کند. از این رو ، سریعتر از یک برنامه معمولی اجرا می شود.

Java Runtime Environment (JRE)

JRE یک نرم افزار است که برای اجرای نرم افزارهای دیگر طراحی شده است. این شامل کتابخانه های کلاس ، کلاس لودر و JVM است. به زبان ساده ، اگر می خواهید یک برنامه جاوا اجرا کنید ، به JRE نیاز دارید. اگر برنامه نویس نیستید ، نیازی به نصب JDK نیست ، بلکه برای اجرای برنامه های جاوا فقط به JRE نیاز دارید.

چرا باید از JRE استفاده کرد؟

در اینجا دلایل اصلی استفاده از JRE ذکر شده است:

·      JRE شامل کتابخانه های کلاس ، JVM و سایر پرونده های پشتیبانی می شود. این شامل هیچ ابزاری برای توسعه جاوا مانند اشکال زدایی ، کامپایلر و غیره نیست.

·      از کلاسهای مهم بسته مانند کتابخانه های ریاضی ، تاب ، استفاده ، زبان ، awt و زمان استفاده استفاده می کند.

·      اگر مجبورید اپلت های جاوا را اجرا کنید ، JRE باید در سیستم شما نصب شود.

انواع مختلف بسترهای نرم افزاری جاوا

چهار نوع مختلف از سیستم عامل های زبان برنامه نویسی جاوا وجود دارد:

1. Java Platform، نسخه استاندارد (Java SE): Java SE’s API عملکرد اصلی زبان برنامه نویسی جاوا را ارائه می دهد. این اساس همه نوع و شی object را برای طبقات سطح بالا تعریف می کند. برای شبکه سازی، امنیت، دسترسی به پایگاه داده ، توسعه رابط کاربر گرافیکی (GUI) و تجزیه XML استفاده می شود.

2. Java Platform)، Enterprise Edition (Java EE: بستر Java EE برای توسعه و اجرای برنامه های شبکه بسیار مقیاس پذیر ، در مقیاس بزرگ ، چند طبقه ، قابل اعتماد و ایمن ، یک محیط API و زمان اجرا را ارائه می دهد.

3. Platform Language Programming Java، Micro Edition (Java ME): پلتفرم Java ME یک API و یک ماشین مجازی با رد پای کوچک را ارائه می دهد که برنامه های زبان برنامه نویسی جاوا را روی دستگاه های کوچک مانند تلفن های همراه اجرا می کند.

4. Java FX: JavaFX بستری برای توسعه برنامه های اینترنتی غنی با استفاده از یک رابط کاربر سبک API است. کاربر از موتورهای گرافیکی و رسانه ای شتاب دهنده سخت افزار استفاده می کند که به جاوا کمک می کند تا از مشتریانی با کارایی بالاتر و API های سطح بالا و زیبا برای اتصال به منابع داده شبکه استفاده کند.

برای درک زبان برنامه نویسی جاوا باید برخی از مفهوم اساسی نحوه اجرای برنامه و اجرای یک برنامه کامپیوتری را درک کنیم.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>