ضرورت فرهنگسازی در حوزه کتاب الکترونیکی

دسته‌بندی نشده | No comments

مدیرعامل ایبوک رالی در بخش دیگری از سخنان خویش به فواید کتاب الکترونیکی و تحولاتی که‌این پدیده در صنعت انتشار کشور ایران موجب می گردد اشاره نمود : با دقت به انقلاب دیجیتال در جامعه ما ضرورت داراست که در قضیه کتاب الکترونیکی به طرف فرهنگسازی برویم و برنامه‌هایمان در این باره را به صورت «برد – برد» بچینیم . کتاب دیجیتال کاهش ارزش ساخت کتاب را موجب میگردد . ما در شرایطی‌که تراز دسترسی به اپ‌ها را راحت‌تر کنیم , با تحت داخل شدن بها ایجاد کتاب , می‌توان به فروش بیشتر و در سود وصال ناشران و مولفان به صلاح بیشتر تامل کرد .

ایبوک رالی اذعان کرد : می بایست در مورد فرهنگسازی نیز خلاقیت داشته باشیم . جامعه روز جاری ما نیاز به سرگرمی دارااست و با ورود درین حوزه می‌توان فعالیت فرهنگسازی را خوب تر و هدفمندتر انجام اعطا کرد . همینطور فراموش نکنیم که به دلیل حجم فراوان بالای تبلیغات غیرواقعی درین سالیان , مردمان از آن دلسرد شده‌اند , بدین ترتیب تبلیغات در حوزه کتاب می بایست دوچندان خلاقیت داشته باشد تا بتواند مخاطب را جذب نماید .

رفع معایب کتاب الکترونیکی

او همینطور معایب کتاب الکترونیکی را قابل رفع خواند و خاطر نشان نمود : اکنون چند ابزارها برای کتاب‌های الکترونیکی پباده سازی شده که مقوله تلاوت را راحت می‌نماید . از این دست ابزارها می‌توان به کیندل آمازون , تکنولوژی جوهر مغناطیسی , شبکه‌های اجتماعی مثل Goodreads و سایت‌های تبادل کتاب از این دست از ابزارها می باشند . یک کدام از معایب اصلی کتاب الکترونیک ضرر و زیان داشتنش برای دیده است که می‌توان با به کار گیری از این ابزارها آن را برطرف کرد .

اشاعه فرهنگ وتمدن کتابخوانی کتاب الکترونیکی یک مسئولیت اجتماعی است

مدیرعامل کتابته در بخش دیگری از سخنان خویش به مسئولیت اجتماعی تک تک اشخاص جامعه در موضوع رواج فرهنگ وتمدن کتابخوانی اشاره نمود و اظهار کرد : تمامی ما در هر شرایط اجتماعی که قرار داریم بایستی رسالت خویش در قضیه رواج تمدن کتابخوانی را انجام دهیم . مسئولیت اجتماعی درین حوزه را می‌توان اینگونه نوع بندی کرد : مسئولیت اجتماعی سازمان‌های مدنی و نظارتی , مسئولیت بخش سری و مسئولیت اجتماعی هر اهل ایران . متاسفانه کلیه ما کتاب را رها کرده‌ایم و توقع داریم که صرفا دولت فرهنگسازی نماید . بایستی مسئولیت اجتماعی خویش در‌این حوزه را در توان توان انجام دهیم .

او ادامه داد : کتاب الکترونیکی در کشور ایران اکنون , دارااست جای خویش را گشوده میکند . کتابخانه‌ای مجازی با تیتر «کتابخانه ملی خردسالان و نوجوانان»‌ با رئیس مصطفی رحماندوست داراست کار خیر و خوبی را انجام می دهد و فراوان مخاطب دارااست . به این ترتیب این مولفه قادر است به جهت فرهنگسازی و رواج کتابخوانی در مرحله جامعه به یاری ما بیاید . ما در سال ۱۳۹۵ برای فعال‌سازی پروژه کتابته ابتدا یک پژوهش و مطالعه می دانی مفصل انجام دادیم تا بفهمیم که چه عواملی منجر کتاب نخوانی شده است؟

پوراسماعیلی خاطر نشان کرد : درین مطالعه مشخص و معلوم شد که تعدادی برهان بهانه‌هایی کتابنخوانی می باشند : ارزش بالای کتاب , از ذهن بردن , نداشتن هدف , تنوع دوچندان کتاب و این که مخاطب نمی‌داند کدام کتاب را بخواند و در غایت بحران دورازشوخی عدم نیاز و نبودن کتاب در سبد خرید خانوارهای اهل ایران . کتابته عملکرد کرد با عمل تحقیقاتی این سختی ها را در‌حد توان خویش برطرف نماید . ما در‌این پروژه هر هفته یک کتاب را به وسیله چهره‌های معروف معرفی می کنیم و برای کم کردن ارزش کتاب‌ها آنان را به صورت کتاب الکترونیکی و صوتی ارائه می کنیم . چهت نیل به مولفه هدف نیز کتابته یک مسابقه را فعال سازی نموده است که هر از نوشته کتاب سوال برای یوزرها ارسال میشود و استفاده کننده هرچه سریعتر پاسخ بدهد امتیازش بیشتر خواهد بود . این سبب ساز میگردد تا هر روز چندبار به کتاب رمز بزند . این دستور در رفع بیماری آلزایمر نیز امداد می کند . همینطور این مسابقه فارغ از قرعه کشی است و به همگی جایزه پرداخت می شود . هر استفاده کننده به نسبت امتیازش جایزه بیشتری میبرد و جوایز از پنج هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان می‌باشند .

مدیرعامل ایبوک رالی این پروژه را تنها ایده‌ای برای اشاعه کتابخوانی خواند و اعلام کرد : کتابته مثال داخلی و فرنگی ندارد و انگیزه از آن فقط گام برداشتن قدمی در جهت اشاعه کتابخوانی در مرز و بوم است . ما ۱۷ عصر مسابقه برگزار کردیم که میانگین مطالعه هر استفاده کننده ۱۵۷ دقیقه است . تعداد کتاب‌های خوانده شده سه هزار عناون است . مبلغ کل جوایز پرداخت شده هم ۸۰ میلیون تومان بوده است . ما ریزش استفاده کننده مضاعف کم داشته‌ایم .

شهرداری از ایده‌های مروج کتابخوانی حمایت می‌نماید

ابوالفضل رفیع هم در‌این مراسم اظهار‌کرد : یکی ماموریت‌های شهرداری تهران در حوزه

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>