واژینیسموس چیست و بوتاکس برای درمان آن چه می کند؟

دسته‌بندی نشده | No comments

 

واژینیسموس نوعی بیماری پزشکی است که موجب اسپاسم غیر ارادی عضلات واژن می شود و با تزریق نوروتوکسین که موجب تسکین چین و چروک می شود، قابل درمان است.

در حال حاضر، اکثر مردم با استفاده از بوتاکس برای صاف کردن خطوط ریز و چین و چروک ها و علائم پیری در صورت، آشنا هستند. حتی ممکن است بدانید که از نوروتوکسین برای درمان میگرن، فرو نشاندن هیپرهیدروز (تعریق زیاد) و تسکین درد همراه با اختلال مفصل گیجگاهی فکی استفاده می شود. اما آیا می دانید از سم بوتولینوم نوع ماده فعال موجود در بوتاکس می توان برای درمان واژنیسموس استفاده کرد؟

واژینیسموس می تواند با قرار دادن تامپون و رابطه جنسی نفوذی دردناک باشد و در بعضی موارد غیرممکن است. برای برخی، این وضعیتی است که آنها همیشه داشته اند، در حالی که دیگران ممکن است بعداً در زندگی به دلیل تغییرات هورمونی (به عنوان مثال یائسگی)، ضربه عاطفی یا بدون هیچ دلیل مشخصی به آن مبتلا شوند.

تا همین اواخر، درمان اغلب شامل ترکیبی از جلسات گفتگو درمانی برای پرداختن به جنبه عاطفی شرایط و فیزیوتراپی و گشادکننده های واژن برای کمک به انطباق عضلات بود. هدف این بود که مقاربت را ممکن یا حداقل راحت تر انجام دهید. در حال حاضر پزشکان از بوتاکس استفاده می کنند تا عضلات منقبض شده در نتیجه این بیماری را با نتایج امیدوار کننده فلج کنند.
دکتر زرگنج بهترین دکتر برای درمان واژینیسموس در ادامه این مقاله با شما خواهد بود.

 

بوتاکس چگونه می تواند واژینیسموس را درمان کند؟

بوتاکس یک نورومدولاتور است که هنگام تزریق، عضلات را شل می کند. این از نظر درمانی برای درمان تعدادی از موارد پزشکی و همچنین استفاده برای اهداف آرایشی استفاده می شود. برای واژینیسموس، بوتاکس به عضلات واژن تزریق می شود که منقبض می شود تا درد ایجاد کند و از نفوذ جلوگیری کند. با فلج كردن عضلات، به طور موثر انقباضات غیرارادی را درمان می كند. مانند مواردی كه افرادی كه واژنیسموس دارند، تجربه می شود. سه گروه اصلی از عضلات وجود دارد که می توانند تحت تأثیر واژینیسموس قرار بگیرند، اما بوتاکس به طور کلی به عضله بولبوسپونگیوس تزریق می شود (یعنی عضله ای که دهانه واژن را احاطه کرده است).

 

بوتاکس برای تزریق به عضلات واژن شامل چه مواردی است؟

این تکنیک بر اساس همان اصل بوتاکس آرایشی ساخته شده است. این محصول به عضلات منقبض شده در صورت عدم وجود تزریق می شود. پزشک شما تشخیص می دهد که کدام گروه های عضلانی باعث درد می شوند و به همین ترتیب آنها را تزریق می کنند. به طور متوسط در طی یک جلسه 200 واحد بوتاکس استفاده می شود.

درمان های واژینیسموس بوتاکس با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. برای بعضی از بیماران، بیهوشی عمومی بهترین گزینه است زیرا این شرایط تزریق بی حسی موضعی مورد نیاز را دشوار می کند. در هر صورت، این روش معمولاً یک روش سرپایی است.

به طور کلی، بهبودی بیماران از این روش چهار تا پنج روز طول می کشد و اثرات کامل بوتاکس حدود یک هفته پس از عمل درک می شود. در بعضی موارد، تزریق به تنهایی برای نفوذ بدون درد کافی است. در موارد دیگر، درمان با استفاده از گشادکننده (برای رفع ناراحتی جسمی) و درمان همراه خواهد بود. به منظور رفع مشکلات عاطفی که البته تنها با این یک روش درمان نمی شوند.

چند جلسه برای مشاهده نتایج لازم است؟

بیشتر اوقات، فقط یک جلسه لازم است تا بیماران از مزایای کامل این روش بهره مند شوند. این درمان قطعی با وجود این واقعیت که بوتاکس فقط سه تا پنج ماه طول می کشد رخ می دهد. درمان اولیه، چرخه درد مرتبط با واژنیسموس را می شکند. هنگامی که بیماران قادر به انجام مقاربت یا نفوذ بدون درد باشند، بدن تمایل دارد عضلات را به تنهایی شل کند. اگر نتایج حاصل از روش اول با گذشت زمان از بین رفت، ممکن است لازم باشد چندین روش درمانی دیگر را امتحان کنید.

پزشکان از میزان موفقیت 90 تا 97 درصدی برای این روش خبر می دهند و عوارض جانبی آن نیز ناچیز است. مانند هر روش دیگر، خطر کمی در ارتباط با بیهوشی وجود دارد.

 

واژینیسموس مقاوم در برابر سایر روش ها

یک گزینه درمانی که برای زنانی که دچار واژینیسموس می شوند، تغییر سبک زندگی است و بوتاکس می تواند در درازمدت شرایط پزشکی دردناک جسمی و روحی را تسکین دهد. یافتن یک فرد که دارای مجوز رسمی باشد و در زمینه درمان واژینیسموس با بوتاکس تخصص داشته باشد، برای اطمینان از بهترین کیفیت مراقبت بسیار مهم است.

اشکال واژینیسموس اغلب در انواع مختلف درمان ها مانند تمرینات کگل، گشاد کننده درمانی، روان درمانی، درمان فیزیکی مشاوره جنسی، هیپنوتیزم درمانی، بازخورد زیستی، ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، هایمنکتومی و وستیبولکتومی مقاوم است.

 

برنامه درمان واژینیسموس فراتر از تزریق بوتاکس تحت بیهوشی است و شامل مراحل ضروری زیر است:

نواحی دارای حداکثر اسپاسم عضلات واژن مشخص می شود تا محل تزریق بوتاکس مشخص شود. تزریقاتی که تحت بیهوشی انجام می شود با تزریق اضافی بوپیواکایین بی حس کننده موضعی انجام می شود. بعد از این واژن در حالی که بیمار هنوز تحت بیهوشی است به تدریج گشاد می شود. تمام این اقدامات به بیمار امکان می دهد در اتاق ریکاوری و بدون هیچ گونه ناراحتی به هوش بیاید.

در این مدت مشاوره با زوجین برای کمک به آموزش استفاده صحیح از گشادکننده ها، انتقال از گشادکننده ها به مقاربت، موقعیت های شل شدن لگن و غیره انجام می شود. دستورالعمل های کتبی و همچنین یک ویدئو که این جنبه ها را بررسی می کند و پیگیری و پشتیبانی دقیق از طریق تلفن و ایمیل برای اطمینان از موفقیت برنامه ارائه شده است.

درمان قطعی بوتاکس برای واژینیسموس

این طبیعی ترین چیز در جهان است و با این حال برای زنان مبتلا به واژینیسموس، رابطه جنسی بسیار دردناک است و غیرممکن می شود. بدتر اینکه، بسیاری از زنانی که به این بیماری مبتلا هستند ، نامی برای آن ندارند. این فقط یک درد غیر قابل تحمل و احساس ترس است که با تلاش برای غلبه بر آن افزایش می یابد.

در واژینیسموس، در پاسخ به تماس فیزیکی در ناحیه واژن، عضلات واژن زن به طور غیر ارادی منقبض می شوند. در واقع اغلب مبتلایان به واژینیسموس حتی استفاده از تامپون را غیرممکن می دانند.

“بخشی از مشکل زنان مبتلا به واژینیسموس این است که آنها غالباً احساس می کنند که این وضعیت به نوعی تقصیر آنهاست ، که البته به هیچ وجه درست نیست.”

غالباً وقتی زنان متوسل به مراکز ر مانی می شوند که همه چیز را امتحان کرده اند؛ مشاوره، مدیتیشن، یوگا و سایر روش ها هیچ کمکی نکرده است.

همان جایی است که درمان بوتاکس آغاز می شود. بوتاکس چرخه معیوب انقباض، درد، انقباض بیشتر و درد بیشتر را قطع می کند و در عوض، درمان بوتاکس یک چرخه مناسب ایجاد می کند. هنگامی که یک زن بعد از بوتاکس رابطه جنسی بدون درد را تجربه می کند، آرام می شود و شروع به لذت بردن از آن می کند، و ماهیچه ها یاد می گیرند که خودشان به درستی کار کنند.

 

بوتاکس برای واژینیسموس چگونه کار می کند؟

بوتاکس با شل کردن ماهیچه های اسپاستیک واژن که مانع نفوذ می شوند، روی واژنیسموس کار می کنند. درمان به طور کلی تحت بی حسی موضعی یا آرام بخش بسته به درجه واژینیسموس انجام می شود، زیرا تنها در این صورت است که یک زن مبتلا به واژینیسموس سوزن را در عضلات واژن خود تحمل می کند.

با استفاده از سوزن های کوچک، دویست واحد بوتاکس (تقریباً با دوز متوسط) بین 3 عضله اصلی واژن تزریق می شود که می تواند نفوذ را مسدود کند. ما فقط نواحی ایجاد کننده اسپاسم و انسداد (دیواره های سمت واژن) را هدف قرار می دهیم و از راست روده و مجرای ادرار خارج می شویم تا از بی اختیاری جلوگیری کنیم. قبل از درمان، اطمینان حاصل می کنیم که سایر مشکلات منتفی شده اند و از طریق معاینه مشخص می کنیم که کدام عضلات واژن بیشتر دچار اسپاسم می شوند. به طور کلی این عضله ورودی است، بنابراین دوز بیشتری دریافت می کند.

چه تعداد درمان نیاز است؟

هنگامی که بوتاکس موجب شل شدن عضلات واژن شد، استفاده از گشادکننده ها و ایجاد تحمل تدریجی را امکان پذیر ساخت، می توان رابطه جنسی برقرار کرد. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک زن متوجه می شود که رابطه جنسی راحت است و به آن عادت می کند، و درمان های اضافی به ندرت اصلا لازم نیست.

ثابت شده است که این درمان در حدود 90٪ از زنان موثر است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>