چگونه ماتریکس بر فرهنگ تأثیر گذاشت: از فیلم تا مد

[ad_1]

در سال 1999، کیانو ریوز قرص قرمز را برای ورود به سوراخ خرگوش انتخاب کرد – و سینمای مدرن و فرهنگ پاپ هرگز یکسان نخواهند بود.

حتی در صحنه‌های این سال خاطره‌انگیز در فیلم، ماتریکس ترکیبی کاملاً بی‌نظیر از داستان‌های علمی تخیلی سایبرپانک، هیجان‌انگیز ابرقهرمانی و درام وجودی حیرت‌انگیز بود.

برادران و خواهران کارگردان واچوفسکی یک کابوس دیستوپیایی درباره یک قهرمان هکر به نام نئو (ریوز) می بینند که با کمک گروهی از شورشیان به رهبری جنگجویان سایبری ترینیتی (کری-آن ماس) و مورفیوس (لارنس) طراحی شده است تا یک ناجی باشد. فیش برن).

داستان سرایی بلندپروازانه مساوی با تصاویر وحشی بود: خطوط سبز کدهای کامپیوتری چکاندن، یک میدان پسا آخرالزمانی از مردم با باتری های قفل شده در غلاف، قهرمانان آندروژن که کمدهای مجازی به تن S&M می پوشند و قوانین فیزیک را به چالش می کشند تا از سوسک ها جلوگیری کنند.

“رستاخیزهای ماتریکس” – که از چهارشنبه و در HBO Max در سینماها اکران شد – چهارمین قسمت از فرنچایز فوق العاده تاثیرگذار است.
NY Post Photo Composite

ماتریکس نیز سهم خود را از بدخواهان داشت که تصور واقعیت را به عنوان توهمی از دانشجویان سال اول حیرت زده به سخره گرفتند. اما چه آن را دوست داشته باشید و چه از آن متنفر باشید، نمی توان انکار کرد که مانند یکی از اختاپوس های مکانیکی تهدیدآمیز در فیلم، آثار واچوفسکی تقریباً هر جنبه ای از فرهنگ پاپ را با شاخک های خود لمس می کند. او بحث‌های بی‌پایانی، میم‌ها و زبان‌های محلی بصری را هم در فیلم و هم در مد راه‌اندازی کرد که بیش از ۲۰ سال بعد ادامه یافت. اخیرا کیم کارداشیان برای یک پیک نیک لباس ماتریکس پوشیده بود.

آبشارهایی که در سال 1999 با فیزیک مخالفت می کنند "ماتریکس" منجر به تقلید بسیاری شد و استاندارد جدیدی برای صحنه های اکشن تعیین کرد.  در بالا، نئو (ریوز) با مامور اسمیت (هوگو ویوینگ) در صحنه مترو معروفی از فیلم دعوا می کند.
بدلکاری‌های مزاحم فیزیکی در ماتریکس از سال 1999 منجر به تقلیدکنندگان زیادی شد و استاندارد جدیدی برای صحنه‌های اکشن ایجاد کرد. در بالا، نئو (ریوز) با مامور اسمیت (هوگو ویوینگ) در صحنه مترو معروفی از فیلم دعوا می کند.
© برادران وارنر / با حسن نیت از Everett C

فصل‌های بعدی فرنچایز، که در سال 2003 دنبال می‌شوند، یعنی The Matrix Reloaded و The Matrix Revolutions، دید واچوفسکی را گسترش دادند، اگرچه هیچ یک از آنها به وعده اصلی عمل نکردند.

اما امید برای همیشه بهار است. بنابراین قبل از اکران آخرین قسمت، Resurrection، در سینماها و در HBO Max در 22 دسامبر، ما به ماتریس کشیده شده تاثیر The Matrix نگاه می کنیم.

کیانو ریوز و کری ان ماس نقش نمادین خود در نئو و ترینیتی را در قسمت چهارم این فرنچایز تکرار کردند. "رستاخیزها."
کیانو ریوز و کری ان ماس در چهارمین قسمت از فرنچایز Resurrection نقش‌های نمادین خود را در نقش نئو و ترینیتی بازی می‌کنند.
© برادران وارنر / با اجازه اورت سی

فیلم سینما

زمان گلوله

ناظر جلوه‌های بصری، جان گائتا، فریمی را طراحی می‌کند که نئو را در حال خم شدن به عقب در حرکت آهسته برای جلوگیری از گلوله نشان می‌دهد. این سبک پس از ماتریکس تبدیل به یک سبک بسیار محبوب در فیلم های اکشن شد. شرلوک با بازی بندیکت کامبربچ، این تکنیک را برای نشان دادن تحلیل شخصیتش از زمان اقتباس کرده است. این تکنیک همچنین در کمدی ها و فیلم های انیمیشن بی شماری از جمله شرک، ددپول، فیلم ترسناک، سیمپسون ها و پاندای کونگ فو کار تقلید شده است.

ابرقهرمانان غیر متعارف

کیانو ریوز با هیکل بید و ظاهر لاکونیک خود در آن زمان تصور یک قهرمان معمولی را نداشت. خانواده واچوفسکی با خلق نئو، راه را به روی ژانری از شخصیت‌های پر زرق و برق و شوخ باز کردند – به بتمن کریستوفر نولان، دکتر استرنج از مارول و بئاتریکس کیدو کوئنتین تارانتینو در «بیل» که همگی در هنرهای رزمی آموزش دیده‌اند، فکر کنید.

اقتباس از کتاب های مصور

خانواده واچوفسکی می‌گویند ماتریکس تا حدی از تمایل آنها برای خلق یک کتاب کمیک اصلی الهام گرفته شده است و زیبایی‌شناسی این فیلم به سبک رمان گرافیکی را می‌توان در فیلم‌هایی مانند Rick-Ass، Wanted، 2008 و Sin City در سال 2010 مشاهده کرد. “از سال 2005 و “V for Vendetta” – آخرین آنها توسط واکوفسکی برای کارگردان جیمز مک تیگ اقتباس شد.

کیانو ریوز ج "جان ویک."
کیانو ریوز در جان ویک.
با حسن نیت از مجموعه Everett

واقعیت های مجازی

ماتریکس دستاوردهای خوبی برای واقعیت مجازی ایجاد کرده است، از فیلم هیجان انگیز کامرون کرو در سال 2001 به همراه تام کروز گرفته تا فیلم کلاسیک کریستوفر نولان در سال 2010 با اقتباس از رمان ارنست استیون اسپیلبرگ در سال 2018. کلاین برای “بازیکن آماده ای که افراد نزدیک به آینده” را ترک می کنند. پشت چشم انداز جهنمی سرزمینی پر از زباله در دنیای مجازی بازی ها.

فرنچایز جان ویک.

شاید تاثیر ماتریکس در هیچ کجا به اندازه این تیتر بسیار موفق کیانو آشکار نباشد. “دود” جان ویک بیشتر سبک خود را مدیون ماتریکس است، و این فرنچایز به جان ویک 3 سر تکان داد، که در آن شخصیت ریوز نسخه ای از ماتریکس اصلی را در درخواستش برای سلاح منعکس می کند: “سلاح ها. تعداد زیادی سلاح.”

روش

پس از اکران فیلم، او روندهای مد را در خیابان ها و پیست ها تحریک کرد، از جمله مجموعه کریستین دیور از سال 1999. Vogue گزارش داد که دیور “به شدت تحت تاثیر” این فیلم است و مجموعه این فصل شامل کت های ترنچ و کت های پهن است. چرم

در سال 2017، The Matrix با کت‌های بلند و ظاهری چرمی تنگ از Balenciaga، Vetements، Balmain و Alexander McQueen دوباره زنده شد.

احیای سال بعد با مجموعه های Alexander Wang و Off-White، از جمله سایه های ماتریکس مانند و چرم سیاه ضخیم ادامه یافت.

فرانسه - 15 ژوئیه: مد لباس پاییز-زمستان 1999 -2000 در پاریس، فرانسه 15 ژوئیه 1999 - کریستین دیور.
دو مدل لباس‌هایی را با الهام از The Matrix برای کریستین دیور در نمایشگاه مد این برند در سال 1999 در پاریس نشان می‌دهند.
Gamma-Rafo از طریق Getty Images
کیم کارداشیان در یک "ماتریکس"گروه الهام گرفته شده
کیم کارداشیان در گروهی با الهام از The Matrix.
کیم کارداسیان در اینستاگرام

فرهنگ

دید ترانس

موفقیت این مجموعه فیلم باعث افزایش محبوبیت کارگردانان آن یعنی خانواده واچوفسکی شد. هر دو خواهر و برادر در سال‌های پس از اکران فیلم اصلی، در حالت خلسه ظاهر شدند و به افراد ترنس روشن شدند. در سال 2020، لیلی واچوفسکی در مصاحبه ای گفت که ماتریکس استعاره ای از تراجنسیتی بودن است. او می‌گوید: «من عاشق اهمیت این فیلم‌ها برای ترنس‌ها و روشی که به سراغ من می‌آیند و می‌گویند این فیلم‌ها زندگی من را نجات دادند، هستم.

لیلی و لانا واچوفسکی.
لیلی و لانا واچوفسکی
گتی ایماژ

نظریه شبیه سازی

پچ پچ آنلاین در مورد این ایده که جهان ما در واقع یک شبیه سازی کامپیوتری است از زمان ماتریکس به طور قابل توجهی افزایش یافته است. فیلسوف نیک بوستروم در سال 2003 گفت که واقعیت ما به احتمال زیاد شبیه سازی است. ایلان ماسک نیز از این نظریه حمایت می‌کند و می‌گوید که معتقد است «احتمال یک در میلیارد وجود دارد» که افراد در شبیه‌سازی حضور نداشته باشند. محققان گفتند که هیچ مدرک واقعی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد. سال گذشته، مستند Glitch in the Matrix، تئوری شبیه‌سازی، از جمله نمایه‌سازی مردی که خانواده‌اش را کشته بود، پس از اینکه به این نتیجه رسید که این ماتریس واقعی است، بررسی کرد.

کیانو ریوز در نقش نئو سی "ماتریکس."
در فیلم 1999، نئو (ریوز) با یک انتخاب بین جهل یا بیداری روبرو می شود که با یک قرص آبی و یک قرص قرمز نشان داده می شود. او قرص قرمز را انتخاب می کند و با واقعیت واقعی دنیای خود بیدار می شود.
© برادران وارنر / با اجازه اورت سی

عبارت: “اشکال در ماتریس”

ماتریکس مملو از لحظات نقل شده است – “من کونگ فو را می دانم”، “بدون قاشق” – اما “اشکال در ماتریکس” به یک خلاصه نویسی محبوب برای چیزی که شگفت انگیز یا وهم آلود به نظر می رسد تبدیل شده است (فقط به اشکال گسترده نگاه کنید. ترتیب ماتریس).

عکسی از فیلم امروزی نمادین، "ماتریکس." زبان بصری فیلم به مدت بیش از 20 سال پس از اکران همچنان بر فیلم، مد و فرهنگ تأثیر می گذارد.
صحنه ای از فیلم نمادین ماتریکس. زبان بصری فیلم به مدت بیش از 20 سال پس از اکران همچنان بر فیلم، مد و فرهنگ تأثیر می گذارد.
© برادران وارنر / با حسن نیت از Everett C

عبارت Red-pilling

این اصطلاح الهام گرفته از ماتریس برای بیداری در واقعیت توسط محافل alt-right برای توصیف فرآیند “تحقق” اشتباه مفاهیم مترقی استفاده شد. در سال 2020، لحظه ای در کانون توجه قرار گرفت که ایلان ماسک بدون توضیح بیشتر توییت کرد «قرص قرمز را بخور»، که ایوانکا ترامپ در پاسخ گفت: «گرفته شده!» بعدا لیلی واچوفسکی پاسخ می دهد، “خب، هر دو.”[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik android rat duşakabin fiyatları hack forum fethiye escort bayan escort - vip elit escort html nullednulled themesbuy verified stripe accountcasinoperbeylikdüzü korsan taksisugar rush oynabomb bonanza oynaVan EscortPendik Olgun Escortinstagram gizli hesap görmerekorbetbetboogenco bahisaviator sinyal hilesi