کمک گروه در حال تلاش برای کمک به پناهجویان سرگردان در ایالات متحده و مکزیک مرز. COVID-19 باعث می شود که بسیار سخت تر

مایدزرت | No comments

توسان — مهاجر کمک و حمایت از گروه های که ارائه خدمات ضروری برای متقاضیان پناهندگی رشته در مرز ایالات متحده و مکزیک هستند به شدت در حال تغییر راه آنها عمل به عنوان تعدادی از COVID-19 مورد صعود در جنوب غربی و همه گیر است متوقف تمام پناهندگی رسیدگی در مرز.

اعضای زندگی در آمریکا را متوقف کرده اند و عبور از مرز و بازدید از مهاجران برای جلوگیری از امکان از آوردن این بیماری به این افراد که بسیاری از آنها زندگی می کنند در معرض موقعیت های بسیاری از گروه های گزارش. اما کار خود را ادامه میدهد.

برخی از سازمان ها مانند فلورانس مهاجر و پناهنده حقوق پروژه در آریزونا به دنبال به حرکت خود مشاوره آنلاین. دیگران مانند مرز مهربانی در مخیکالی ٬ باخا کالیفرنیا, مکزیک ادامه کار پشتکار به ارائه خدمات مانند وعده های غذایی و مراقبت های پزشکی حتی باز کردن یک کلینیک تخصصی برای درمان شدند.

“ما باور داریم هر نقطه از ورودی شهر باید از بهداشت و سلامتی مرکز مهاجران” گفت: Kelly Overton گروه موسس. “ما هرگز فقط برنامه ریزی شده است که این امر می تواند یک مرکز درمان COVID همان چیزی است که آن را احتمالا همینطور خواهد بود.”

در میان تلاش های خود را, آنها موافقت دولت ایالات متحده است که در ادامه به مخاطره می اندازد زندگی مهاجران در طول بیماری همه گیر کوروناویروس جدید به خصوص زندگی پناهجویان از آمریکای لاتین و بازگشت به مکزیک تحت مهاجر حفاظت از پروتکل های.

در مارس امنیت و عدالت ادارات اعلام کردند که با به تعویق انداختن گیربکس جلسات تا ماه مه 1 برای محدود کردن گسترش COVID-19 تاخیر است که به احتمال زیاد تمدید شود بیشتر است.

اما مقامات ایالات متحده هنوز هم نیاز به هزاران نفر از مهاجران انتظار در مکزیک به ترک موقت خود خانه یا پناهگاه و سفر در میان همه گیر برای تعیین مرز ایالات متحده گذرگاه امن جدید دادگاه تاریخ است.

این گروه اذعان کرد کمی وجود دارد احتمال است که رئیس جمهور دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن دولت به پایان خواهد رسید این برنامه همچنین به عنوان شناخته شده “باقی می ماند در مکزیک است.” مقامات مرزی باید به طور منظم توصیف آن به عنوان یک “تغییر بازی” در مدیریت سیل پناهجویان و دولت آمریکا به شدت مبارزه در دادگاه به حمایت از این برنامه.

با این وجود جمعی از 26 مرزی سازمان کمک خواسته است مغلوب ساختن پیشی جستن دولت برای انطباق با سیاست های خود در اطراف مهاجر حفاظت پروتکل به چالش های ناشی از این بیماری همه گیر است و به نوبه خود کمک به صرفه جویی در زندگی آنها گفت.

“البته اولویت ما خواهد بود برای DHS برای پایان دادن به سیاست و آزادی مشروط پناهجویان به ادامه جلسات در داخل ایالات متحده گفت:” Kennji Kizuka یک محقق ارشد در حمایت از پناهندگان حقوق بشر ،

“اما غفلت از آن چه ما ارسال کرده اید به (گمرک و حفاظت مرزی) و به دادگاه یک زن و شوهر از ما فکر می کنیم بسیار معقول و راه حل های عملی,” او گفت:.

سازمان هایی که کار دهانه طول مرز ایالات متحده و مکزیک دقیق توصیه های خود را در مارس 14, نامه به رهبران در امنیت و عدالت ادارات.

پیشنهادات عبارتند از:

  • از بین بردن نیاز برای مهاجران به سفر خود را تعیین بنادر از ورود به موکول MPP شنوایی.
  • تغییر زمان صدور اسناد در دیگر بنادر از ورود به نگه داشتن مهاجران از نیاز به سفر در فواصل دور.
  • دستور دولت محاکمه وکلای مدافع به رضایت به تغییر محل برگزاری مهاجران که تا به حال به نقل مکان به مناطق دیگر از مرز.

DHS هنوز رتبهدهی نشده است در پاسخ به توصیه های گنجانده شده در این نامه و یا به درخواست برای اظهار نظر.

این گروه همچنین اعلام نکرده که آیا آن را به تعویق اضافی گیربکس جلسات در حال حاضر برنامه ریزی شده در ماه مه گذشته 1.

“این بخش را به طور مستمر بررسی شرایط مربوط به COVID-19 و بیشتر را تعیین عنوان های لازم به منظور اطمینان حاصل شود که تمام MPP جلسات می توانید به عنوان به سرعت به عنوان ممکن است در زمان مناسب” DHS گفت: در یک بیانیه های قبلی.

در همان زمان ایالات متحده مقامات مرزی تبدیل شده است و دور از همه مهاجران آنها روبرو می شوند در مرز جنوبی با استناد به ترس از شیوع COVID-19 در برگزاری موقت امکانات.

“در حال حاضر هیچ کس نمی تواند عبور از پل. حتی یک جزئی بدون همراه, اگر شما به نقطه نیمه راه شما خواهد بود تبدیل به اطراف و ارسال مستقیم به عقب. شما مجاز وجود داشته باشد” گفت: Jennifer Harbury بنیانگذار عصبانی Tias و grandpa and grandma از ریو گراند دره در جنوب تگزاس است.

“اگر آنها به شما گرفتن با داشتن فقط با شنا از رودخانه آنها را اخراج شما بلافاصله. وجود ندارد و جلسات و هیچ چیز نیست. آنها اخراج آنها است. آنها با استفاده از coronavirus به عنوان بهانه ای برای آن که,” او گفت:.

سفرهای طولانی به برنامه ریزی مجدد یک جلسه

در حال حاضر پناهجویان بازگشت به سه نفر از هفت مکزیکی, شهرهای مرزی که در آن مهاجر حفاظت پروتکل ها در جای خود باید سفر صدها مایل برای به دست آوردن یک تاریخ جدید برای خود موکول جلسات قرار دادن آنها در خطر حتی بیشتر از قرار گرفتن در معرض COVID-19 با توجه به نامه ای از مهاجر گروه های کمک.

مهاجران بازگشته به مخیکالی در کالیفرنیا مرز سفر باید 110 مایل در یک راه را انتخاب کنید تا خود را موکول اطلاع شنوایی در, Tijuana. افراد برای بازگشت به پیدرس نگرس در مرز تگزاس سفر باید مشابه فاصله برای رسیدن به آنها تعیین شده عبور در نوئوو لاردو.

اما در Nogales, Sonora در مرز آریزونا مهاجران فرستاده می شود تحت عنوان “باقی می ماند در مکزیک” مانند Antonia Castillo صورت نه ساعت 370 مایل طولانی بازحمت حرکت کردن از طریق اختلاف کارتل خاک برای رسیدن به سیوداد خوارز.

مقامات ایالات متحده بازگشت Castillo یک زن 48 ساله مهاجر از هندوراس و دختر نوجوانش به نگلس در اواخر ماه ژانویه است. آنها بوده ام زندگی در یک آپارتمان یک خوابه با دو زن دیگر از هندوراس و فرزندان خود را.

در آوریل 10, همه در زمان شش اتوبوس به جوارز برای خود برنامه ریزی گیربکس شنوایی در ال پاسو در آوریل 13. کاستیلو در توصیف این سفر به عنوان “وحشتناک” نه فقط به دلیل شکننده امنیتی و وضعیت آنها رو به رو است و ممکن است قرار گرفتن در معرض coronavirus.

“همه ما تا به حال ضد عفونی کننده دست و همه ما تا به حال ماسک صورت” Castillo گفت.

سه زن در آنجا ماند در یک هتل در نزدیکی Paso del Norte عبور از مرز در مرکز شهر جوارز. در مارس 13, آنها نشان داد تا به عبور در 4:30 صبح پیوستن ده ها تن از دیگر پناهجویان با دادگاه خرما در اصل برنامه ریزی شده برای آن روز صبح.

اما به جای اینکه به ایالات متحده اجازه داده شده به شنوایی خود را در ال پاسو ماموران گمرک به Castillo یک لغزش کاغذ با 24 ژوئن دادگاه تاریخ و تبدیل این سه زن به جوارز. این روند در زمان بیش از 30 دقیقه, او گفت:.

زنان چپ با اتوبوس برای نگلس چند ساعت بعد دوباره به آشنایی آنها تا به حال ساخته شده است بیش از سه ماه گذشته در این شهرستان است. اما آنها تقریبا هیچوقت آن را.

در مهاجرت یک ایست بازرسی در نزدیکی کارتل-اختلاف Sonora-ایالت چیهواهوا خط یک افسر خواستار دیدن تمدید بشردوستانه ویزای مکزیک مقامات صادر شده و آنها را در جوارز. Castillo نمی تواند پیدا کردن او.

“او دستور داد ما را به جستجو و تهدید را به همه ما دور حتی اگر زنان دیگر به حال خود اجازه, تنها من می توانم آن را پیدا کنید,” او گفت:. “آن را بدست کرده بود از دست رفته در میان سایر مدارک. اما او هنوز هم تهدید به دریافت ما از اتوبوس.”

پس از چند دقیقه جستجو, او آن برطرف شده است اما هنوز متزلزل است. زنان وارد به نگلس نیمه شب و بلافاصله رفت به آپارتمان خود را که در آن آنها محدود باقی می ماند از ترس از COVID-19.

این نوع از خطرات مرتبط با امنیت عمومی و همه گیر است که دقیقا آنچه مرز گروه می خواهید برای جلوگیری از آنها گفت.

“ما به معنای واقعی کلمه فقط خشم زمانی که این آغاز شده است که ما نیاز به اتوبوس این افراد از Mexicali,” Overton گفت. “ما نیاز به اتوبوس مردم 250 مایل دور سفر قرار داده و آنها را برای شب و غیره.”

مرز مهربانی کمک کرده است تا حمل و نقل بین 1200 و 1500 متقاضیان پناهندگی در سال گذشته از مخیکالی به تیخوانا برای خود دادگاه خرما گاهی اوقات حمل و نقل همان فرد چند بار به جلسات متعدد بیش از چند ماه.

در حال حاضر به عنوان یک نتیجه از این بیماری همه گیر به ابداع یک طرح جدید کار به طور مشترک با کمک حقوقی سازمان Al Otro Lado در سن دیگو/تیخوانا منطقه به نگه داشتن مهاجران از نیاز به سفر.

“ما قادر به انتخاب کنید تا کسانی که در دادگاه تاریخ یکهو در حال حاضر” Overton گفت. “بنابراین به جای 13 نفر نیاز به رفتن ما قادر به دریافت آن ورقه برای آنها است.”

این روند هنوز در حال تجدید نظر است. حتی اگر این گروه قادر به امن reschedule اطلاعیه برای متقاضیان پناهندگی از یک فاصله که ایجاد کرده است یک مشکل جدید.

مکزیک مهاجرت مقامات به طور معمول موضوع پناهجویان بازگشته تحت MPP انسانی ویزا در همان روز خود را به دادگاه. این ویزا اجازه می دهد تا آنها را برای زندگی و کار از نظر قانونی در مکزیک اما انقضای آن در تاریخ بعدی خود را با شنیدن.

مهاجر کمک گروه در کالیفرنیا مرز در حال تلاش برای کشف کردن راه برای نگه داشتن پناهجویان از سفر به شنوایی خود را بدون از دست دادن شانس خود را برای تمدید کنند مکزیک ویزای بشر دوستانه.

خشونت و استثمار ثابت نگرانی

با پناهندگی پردازش و جلسات به صورت مهاجر حفاظت پروتکل موکول حداقل تا آوریل 1 پناهجویان برای بازگشت به مکزیک صورت حتی طولانی صبر کنید در کشور با امکان پیشرفت خود را در مورد.

در آن زمان آنها باقی می ماند طعمه آسان برای گروه های جنایی به دنبال ربودن و یا گرفتن آنها با وجود مستندات تحریک coronavirus. محدودیت های مسافرتی را ساخته اند ردیابی آن گزارش از بهره برداری سخت تر اما آنها هنوز هم اتفاق می افتد با توجه به Kizuka با حقوق بشر ،

“ما در حال گرفتن به مراتب کمتر گزارش در مورد این نوع مسائل” او گفت:. “اما ما هنوز در حال گرفتن موارد از افرادی که در حال گرفتن ربوده افرادی که در حال حمله در مکزیک در طول مسیر برای رسیدن به مبادی ورودی و یا فقط پس از آنها بوده ام برگشت و پس از چیدن شنوایی خود را متوجه.”

حقوق بشر تبدیل به مخزن برای کسب اطلاعات در مورد جنایات علیه پناهجویان در امتداد مرز ایالات متحده و مکزیک به ویژه در میان افراد فرستاده می شود تحت MPP.

از Feb. 28, Kizuka مستند به بیش از 1000 مورد از “قتل و تجاوز و شکنجه و آدم ربایی و دیگر حملات خشونت آمیز علیه پناهجویان و مهاجران مجبور به بازگشت به مکزیک” با توجه به سازمان است. که شامل 228 گزارش آدم ربایی و یا اقدام به آدم ربایی مربوط به کودکان است.

برخی از خطرناک ترین مناطق برای خشونت و اخاذی هدف قرار دادن پناهجویان است که در تگزاس مرز با مکزیک, Tamaulipas. مرز شهر نوئوو لاردو, رینسا و Matamoros حساب برای اکثر موارد گزارش شده تا کنون در این سال با توجه به لیست.

“توسط مردم را وادار به ماندن در سمت دیگر پل ما اساسا تا حد زیادی حاوی باندهای به جای مبارزه با آنها. که چیزی است که ما سیاست های دولت دست یافته است” گفت: Harbury با عصبانی Tias و grandpa and grandma از ریو گراند دره.

این سازمان گرد هم آمدند در سال 2018 برای کمک به پناهجویان در مکزیک است.

داوطلبان آن نیز متوقف عبور از مرز اما این گروه همچنان به ارائه کمک های مالی و کمک های مالی برای مهاجران به خصوص در نزدیک تماشا چادر شهرستان از پناهجویان بازگشت به Matamoros که طرفداران ترس می تواند تبدیل به یک نقطه داغ برای COVID-19 موارد است.

Harbury گفت: نزدیک به نیمی از این مهاجران او مواجه می شوند در کار او قربانی شده اند برخی از نوع از جرم و جنایت در حالی که در مکزیک است. این گروه با انتقاد از مغلوب ساختن پیشی جستن دولت برای ادامه به بازگشت پناهجویان به مکزیک حتی پس از آنها بوده ام به قربانیان جرم و جنایت وجود دارد.

او با ذکر یک مثال از یک مهاجر که او شده است در تماس نزدیک. آدم ربایان او را گرفت و او را 3 سال به ذخیره کردن خانه و به او گفت که آنها خواهد خود را به فروش اندام اگر هیچ یک از پرداخت باج. او موفق به فرار با کودک خود در طول یک در ضربات پنالتی با باند رقیب و عبور از ریو گراند به ادعای پناهندگی.

مقامات ایالات متحده با ارسال دو به Matamoros تحت MPP با وجود این آدم ربایی است. هنگامی که در مکزیک گروه دیگری ربوده و آنها را دوباره. این بار یک عضو باند تجاوز به او, Harbury گفت.

داوطلب وکلای اقدام به گرفتن مادر و پسر paroled به ایالات متحده را بر اساس تجربه خود اما مقامات ایالات متحده رد آنها و ارسال آنها را به Matamoros بار دوم. او در حال حاضر پنهان شده در یک پناهگاه انتظار برای جلسه بعدی. اما خطر است هرگز بیش از حد دور است.

“او دیده می شود متفاوت اعضای باند که او به رسمیت می شناسد از این آدم ربایی رفتن و مبدل به عنوان کلیسا داوطلبان پس او را تبدیل به سنگ,” Harbury گفت.

“من پیشنهاد کرد به حمایت خود خودم. آنها نمی خواهد اجازه دهید او را در,” او اضافه شده است. “من نمی فهمم که چرا او انتظار می رود به مرگ در Tamaulipas برای داشتن هرگز مرتکب جرم و جنایت در همه فقط به دنبال یک مکان امن برای کودک خود را. اما آنچه که ایالات متحده در حال انجام است.”

تلاش در نمایندگی قانونی مانع

در ماه های قبل از coronavirus موقت متوقف گیربکس کمک حقوقی گروه شکایت کرده بود که این برنامه اجازه نمی دهد آنها را به مناسب ارائه مشاوره به متقاضیان پناهندگی در بخش بزرگی چون مهاجران در مکزیک و وکلای هر دو قادر به سفر و یا در موارد دیگر از کشور است.

تصمیم برای به تعویق انداختن جلسات محدود آنها را با توجه به نیکولاس پلازای کارکنان وکیل با لاس آمریکا مهاجرت وکالت مرکز در ال پاسو.

پس وکیل باید متوقف عبور از مرز گفت: سازمان خود را تبدیل کرده است به استفاده از پیام های اجتماعی برنامه واتساپ برای برقراری ارتباط با مشتریان خود را.

پس گیربکس نورد در ال پاسو در مارس 2019 پالازو نشان داده شده است برخی از 100 خانواده است و با موفقیت تا به حال در مورد حدود 70 نفر خارج از برنامه و paroled به آمریکا

“پس از COVID ما تلاش کرده اند در دو مناسبت های مختلف با افراد و ما شکست خورده” پالازو گفت. “ما باور داریم که متاسفانه DHS و گشت مرزی با استفاده از COVID به عنوان بهانه اساسا به خاموش کردن هر وسیله ای که مردم می توان از MPP.”

در آریزونا و مکزیک, مرز, الکس میلر مدیریت فلورانس پروژه مرزی تیم عمل. این گروه تا حد زیادی فراهم می کند مشاور حقوقی برای پناهجویان در بازداشتگاه در آریزونا. در Nogales تیم او ارائه می دهد مشاوره و کارگاه های آموزشی برای متقاضیان پناهندگی برای کمک به پر کردن مدارک خود را.

به طور معمول تیم او می تواند تعداد دفعات مشاهده به عنوان بسیاری از 25 داوطلب برای کمک به فراهم کردن دسترسی به وکیل به پناهجویان در مرز. اما این بیماری همه گیر را حذف دسترسی هر دو به داوطلبان و به مهاجران حداقل در حال حاضر.

“ما در حال تلاش برای کشف کردن که چگونه به حرکت به یک کامپیوتر از راه دور خدمات مدل که در آن مردم می توانند دسترسی به خدمات حقوقی از جایی که آنها در آن اقامت توان آن را به یک پناهگاه و یا یک آپارتمان و یا هر کجا که یافت تسهیلات” میلر گفت.

فلورانس پروژه هنوز استراتژیسازی در چگونگی انجام این کار است. در علاوه بر این به همکاران بر روی زمین در نگلس مانند مهاجر کمک گروه Kino مرز ابتکار آنها نیز رسیده به قانون مدرسه و درمانگاه و او اضافه شده است.

اما به عنوان کمک های حقوقی گروه سعی می کنید برای انطباق با تغییر سیاست های دولت در مرز آیا آنها مربوط به COVID-19 پاندمی یا نه پلازای گفت: آنها انتظار دارند این سیاست ها می تواند تغییر در هر لحظه اضافه کردن به سرخوردگی خود را.

“آنها در انجام چنین اتفاقی مد است که در آن برگ مدافعان و وکلای مثل من بدون هیچ ایده روشنی از چگونه برای کمک به مشتریان ما,” او گفت:.

‘وجود دارد فقط جایی برای مهاجران اخیر برای رفتن’

نگرانی های پایانی حقوق پناهجویان در طول همه گیر هستند و نه محدود به مهاجران بازگشته به مکزیک تحت مهاجر حفاظت از پروتکل های.

از مارس 21, مرز ایالات متحده مقامات تبدیل شده است پشت هر مهاجر برخورد آنها در جنوب غربی مرز بلافاصله اخراج مکزیک و مرکزی آمریکایی به مکزیک و ارسال هر کس دیگری به کشورهای خود را به عنوان به سرعت به عنوان امکان پذیر است.

پناهندگی افسران در زمین بنادر از ورود نیز متوقف پردازش هزاران نفر از مهاجران که شده اند در انتظار برای ماه درخواست پناهندگی در آمریکا با وجود شانس آنها را می توان در بازگشت به مکزیک تحت MPP.

گزارش گیری از مهاجران وارد شده توسط اشتراوس مرکز در دانشگاه تگزاس در آستین و مرکز ایالات متحده-مکزیک مطالعات در دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو تخمین زده است که از این ماه وجود دارد 14,400 مهاجران سرگردان در 11 اصلی شهرهای مرزی در مکزیک انتظار به دنبال پناهندگی است. نزدیک به دو سوم از آنها در Tijuana.

در این گزارش که به عنوان یک نتیجه از این بیماری همه گیر همه آنها به جز چهار نفر از کسانی که در شهرستانها به حال خود را بسته waitlists به مهاجران تازه وارد. تازه واردان باید صبر کنید تا لیست باز برای قرار دادن نام خود را پایین اما معلوم نیست که چه خواهد شد.

همچنین بسیاری از مهاجر پناهگاه در کل مرز نیز درهای خود را بسته به مهاجران تازه وارد به عنوان یک اقدام احتیاطی برای محافظت از افراد آنها در حال حاضر مسکن از قرار گرفتن در معرض COVID-19.

“وجود دارد فقط جایی برای مهاجران اخیر برای رفتن. به طوری که این نوع از ایجاد یک معمای گفت:” کتی الیعام ارتباطات مدیر با Kino مرز ابتکار در نگلس.

این binational کمک گروه است و تاخیر در افتتاح 130 تخت در پناهگاه جدید خود را مهاجر کمک مرکز در حال حاضر با وجود داشتن تخت و دیگر منابع در محل برای انجام این کار از آنجا که از virus. آنها همچنین از توزیع روزانه بیش از 200 وعده های غذایی به رفتن به جای خدمت به آنها را در خود را با نام تجاری جدید آشپزخانه سوپ.

در تیجوانا لیست انتظار را در صدر 9,600 مهاجران به دنبال ارائه مطالبات خود را در سن دیگو ورود با توجه به اندازه گیری گزارش.

یک تجزیه و تحلیل توسط Colegio de la Frontera نرت (COLEF) پیشرو در اتاق فکر و پژوهش دانشگاه در تیجوانا در بر داشت که این شهرستان را 31 مهاجر پناهگاه بیش از هر زمان دیگر مرز شهرستان یک ظرفیت ترکیبی به خانه 5,100 مردم است.

که به مراتب کمتر از تعداد کل مهاجران در waitlist و آن را به حساب افراد که ارسال به شهرستان تحت MPP از برنامه نورد در اینجا در ژانویه 2019. تیجوانا همچنان شلوغ ترین نقطه بازگشت برای مهاجران مکزیکی اخراج از آمریکا

به عنوان بخشی از خود را تجزیه و تحلیل محققان در COLEF توصیه می شود “به نقل مکان حداقل دو سوم از مردم در هر یک پناهگاه برای هتل ها در این شهر با ویژگی های زیر است: قیمت پایین در هر اتاق, اتاق با حمام و سرویس بهداشتی و جمعی آشپزخانه” در این گزارش است.

آنها خواست دولت فدرال در مکزیک به کار با شرکت های خصوصی برای کمک به پرداخت برای این تلاش و مذاکره نرخ اتاق با تا حد زیادی خالی هتل ها در تلاش برای جذب مشتریان در میان همه گیر. اما پیشنهاد خود را ندارد به دست آورد هر کشش تا کنون.

میلر با فلورانس پروژه گفت: دولت ایالات متحده همچنین می توانید بیشتر انجام دهید برای محافظت از مهاجران از COVID-19 در حالی که در همان زمان حفاظت بهداشت عمومی در ایالات متحده آمریکا

“ما فکر نمی کنیم که اینها لزوما ناسازگار,” او گفت:. “راه هایی برای محافظت از دسترسی مردم به پناهندگی در حالی که هنوز هم حفاظت از بهداشت عمومی حکم بزرگ.”

هر گونه اخبار راهنمایی و یا ایده در مورد آمریکا و مکزیک, مرز ؟ رسیدن به خبرنگار در [email protected] یا او را دنبال کنید در توییتر @RafaelCarranza.

پشتیبانی محلی نگاری. اشتراک azcentral.com امروز.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.rushrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>